جدیدترین تکنولوژی اندازه گیری هوش چندگانه
هوش چندگانه

هوش چندگانه چیست و نظریه هوش چندگانه گاردنر شامل چه مواردی است؟

توسط admin, 7 دی 1398

هوش چندگانه

هوش را توانایی درک یا استنباط اطلاعات و حفظ آن به عنوان دانش برای اعمال رفتارهای تطبیقی در یک محیط یا زمینه ای تعریف نموده اند. آنچه که ما بررسی و تحلیل می کنیم، هوش موجود در انسان هاست. هوش انواع مختلفی دارد و میزان متفاوتی از هر کدام در انسان های مختلف وجود دارد.

هم چنین ظرفیت منطق، درک، خودآگاهی، یادگیری، دانش عاطفی، استدلال، برنامه ریزی، خلاقیت، تفکر انتقادی و توانایی حل مسئله به عنوان مصادیق اصلی هوش محسوب می شوند. در تعیین و مشخص نمودن هوش عوامل مختلفی مانند محیط، آموزش، میزان یادگیری، ژنتیک و … تاثیر گذار است. هر کدام از این عوامل می توانند باعث بهبود و توسعه هوش انسانی شود.

تعاریف و تئوری های مختلفی برای هوش و انواع آن ارایه شده است. در این میان می توان به نظریه هوش چندگانه گاردنر به عنوان یکی از کاربردی ترین تعاریف اشاره نمود.

نظریه هوش چندگانه گاردنر

هاوارد گاردنر که به واسطه نظریه هوش چندگانه شناخته شده است، معتقد بود که مفهومی که از هوش ارایه شده است خیلی محدود و سطحی است. و اقداماتی که در خصوص بررسی و سنجش هوش انجام شده است، منجر به غافل شدن از هوش های چندگانه دیگری که ممکن است فرد آنها را داشته باشد، گردیده است.

گاردنر برای به دست آوردن طیف وسیعی از توانایی ها و استعدادهایی که مردم در اختیار دارند، این تئوری را مطرح می کند که مردم فقط ظرفیت فکری ندارند بلکه انواع مختلفی از هوش دارند. وی در کتاب «فریم های ذهن» در سال 1983، نظریه خود را و هشت نوع اصلی هوش را تشریح کرد. براساس طبقه بندی گاردنر، انواع هوش انسانی عبارتند از :

1.هوش فضایی (Visual-Spatial Intelligence)
2.هوش زبانی، کلامی( Linguistic-Verbal Intelligence)
3.هوش منطقی، ریاضی (Logical-Mathematical Intelligence)
4.هوش جسمی، حرکتی (Bodily-Kinesthetic Intelligence)
5.هوش موسیقی(Musical Intelligence)
6. هوش بین فردی ( Interpersonal Intelligence)
7.هوش درون فردی (Intrapersonal Intelligence)
8.هوش طبیعت گرایانه (Naturalistic Intelligence)

برای افزایش و بهبود هر یک از هوش ها اینجا کلیک کنید.

: هوش چیست و نظریه هوش چندگانه گاردنر چه می باشد؟
هوش چیست و نظریه هوش چندگانه گاردنر چه می باشد

نظریه هوش چندگانه گاردنر و تاثیر آن بر آموزش

 

نظریه گاردنر تأثیر ویژه ای در زمینه آموزش داشت. در آنجا معلمان و مربیان را ترغیب كرد تا روشهای جدید تدریس را با هدف بهبود هر یک از این هوشهای در افراد مختلف کشف نمایند. در حالی که ممکن است شخصی در یک هوش خاص مانند هوش موسیقی به طور خاص قوی باشد، احتمالاٌ دارای طیف وسیعی از سایر توانایی ها نیز هست. به عنوان مثال، یک فرد ممکن است در هوش کلامی، موسیقی و طبیعت گرایی قوی باشد.

پیش از این تنها راه یادگیری، خواندن مطلبی یا شنیدن سخنرانی و راه بیان درک مساله ای امتحان گرفتن و دریافت پاسخ بوده است. اما گاردنر اعلام نمود که بیش از یک روش برای آموزش وجود دارد.

تئوری گاردنر در مدارس 

تئوری هوشهای چندگانه تحول بزرگی را در نحوه اداره مدارس در دنیا ارائه نمود. این تئوری پیشنهاد می کند که معلمان آموزش داده شوند تا با استفاده از موسیقی، یادگیری مشارکتی، فعالیت های هنری، نقش آفرینی، چندرسانه ای، سفرهای میدانی، تأمل درونی و موارد دیگر دروس خود را به صورت طیف گسترده ای ارائه دهند.

تئوری هوش چندگانه توجه بسیاری از مربیان را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است. هزاران مدرسه در دنیا در حال حاضر از این فلسفه برای طراحی مجدد نحوه آموزش کودکان استفاده می کنند. اما در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، مدارس زیادی وجود دارد که به همان روش های کسل کننده قدیمی، از طریق سخنرانی های خشک و برگه های خسته کننده امتحانی و کتاب های درسی تدریس را پیش می برند.

یکی از مهم ترین چالش ها در این راه این است که این اطلاعات را برای بسیاری از افراد درگیر با کودکان و دانش آموزان از قبیل معلمان، سرپرستان مدرسه و اولیا دانش آموزان و سایرانی که با دانش آموزان کار می کنند، شفاف نمود. به طوری که هر شخص فرصتی برای یادگیری از طریق راه های سازگار با ذهن بی نظیر خود داشته باشد.

توسط admin

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 2 =

tw fb be gh
2019 © فراصنعت
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟